Novosti obezbeđuje
- 3. decembra u Aranđelovcu šetnja podrške osobama sa invaliditetom
U utorak, 3. decembra, Aranđelovac će se pridružiti obeležavanju Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom organizovanjem šetnje podrške. Šetnja počinje u 17 časova ispred zgrade Suda, a trasa vodi do gradskog Trga. Organizator ove akcije je udruženje „Deca u srcu“, koje poziva građane da podrže ovu inicijativu.
Cilj šetnje je da se osobe sa invaliditetom bolje integrišu u društvo i podigne svest o značaju ravnopravnosti i inkluzije. Procenjuje se da osobe sa invaliditetom čine značajan deo populacije, kako u svetu, tako i u Srbiji, što ukazuje na potrebu za stvaranjem zajednice u kojoj su svi ravnopravni.
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom ustanovljen je 1992. godine kako bi se skrenula pažnja na izazove s kojima se ove osobe suočavaju, ali i na njihovu snagu i doprinos društvu.
Pozivamo sve ljude dobre volje da se pridruže šetnji i daju svoj doprinos zajedničkom cilju – stvaranju društva u kojem svaki pojedinac ima podjednake mogućnosti.
Pridružite nam se 3. decembra u 17 časova ispred zgrade Suda i podržite ovu važnu akciju!
- Vidi Aranđelovac vebsajt: Brži, interaktivniji i lepši nego ikad!
Sada svi uz par klikova mogu videti i podeliti sa drugima lepote Aranđelovca uz vizuelne sadržaje visokog kvaliteta koji ističu lepotu grada
Aranđelovac – DeKovach Studio danas je pokrenuo unapređenu verziju portala Vidi Aranđelovac. Posetioci će moći da uživaju u visokokvalitetnim fotografijama koje oživljavaju lepotu Aranđelovca na svež, jasan i inspirativan način.
Novi sajt je osmišljen s ciljem da Aranđelovac predstavi kao atraktivnu turističku destinaciju, sa posebnim fokusom na vizuelno iskustvo.
Zahvaljujući timu stručnjaka i partnera DeKovach Studija, sajt je brižljivo kreiran uz sadržaje visoke rezolucije koje pružaju autentičan doživljaj grada, omogućavajući posetiocima da istraže mnoge njegove čari iz udobnosti svog doma.
Sajt Vidi Aranđelovac sada ide korak dalje i biće orijentisan na komercijalne projekte, nudeći priliku biznisima iz Aranđelovca i okoline da se predstave kroz efikasne marketinške kampanje. Ovaj potez ima za cilj da podrži lokalne preduzetnike i doprinese rastu i razvoju poslovnog okruženja.
Od početka godine, sajt Vidi Aranđelovac zabeležio je impresivnih 360.000 pregleda stranica i 55.000 jedinstvenih poseta. Sa novim unapređenjima, sajt je sada znatno brži i bogatiji interaktivnim sadržajima, pružajući korisnicima još kvalitetnije iskustvo pretrage i informisanja.
DeKovach Studio veruje da će ovaj potez doprineti daljem razvoju turističkog potencijala Aranđelovca, pozicionirajući ga kao nezaobilaznu destinaciju za sve ljubitelje prirode, kulture i istorije.
O DeKovach Studiju
DeKovach Studio je kreativni studio iz Aranđelovca specijalizovan za grafički dizajn, produkciju videa kratkog formata i fotografiju. Sa dugogodišnjim iskustvom u kreiranju ovih sadržaja pruža visokokvalitetna rešenja koja pomažu brendovima da se istaknu na tržištu. Posvećenost detaljima, kreativnost i tehnička preciznost osnovni su principi na kojima Studio gradi svoje projekte, prilagođene potrebama svakog klijenta.
- Jelena i Rik su se iz Belgije preselili na obronke Rudnika. Tamo sada žive sporo i zdravo, a ljude iz grada uče kako da se vrate prirodi i selu
Jedna od „slučajnosti“ i skrivenih znakova koji su se pojavili kada su supružnici Jelena Božić i Rik Van Der Linden rešili da promene svoje živote i vrate se u Gornju Trešnjevicu jeste lipa pored stare, a sada njihove buduće kuće, zasađena pre 100 i više godina.
Ona je ubrzo postala Rikovo omiljeno drvo, jer se ispostavilo da njegovo prezime Linden u prevodu sa holanskog znači upravo lipa.
Rik je Holanđanin koji je odrastao u selu pokraj Ajndhovena, a njegova supruga Jelena, Aranđelovčanka koju su život, posao i ljubav, nakon studija holandskog jezika na Filološkom fakultetu u Beogradu, odveli u Holandiju.
Posle 10 godina života u Evropi, najviše u Belgiji, ovaj bračni par rešava da se 2021. godine vrati u Srbiju, tačnije u rodno selo Jelenine porodice, u Gornju Trešnjevicu pokraj Aranđelovca.
U tom pitomom šumadijskom selu gde se mešaju ruže vetrova sa Bukulje, Rudnika i Venčaca, Jelena je nasledila jedan deo dedovine.
Dok na 50 metara od nas grupa od desetak zaljubljenika u organsku poljoprivredu i permakulturu uči kako da pripremi zemlju za sadnju bašte, Jelena se za Priče sa dušom priseća svoje prababe Save.
„Ona mi je bila velika inspiracija za sve ovo. U staroj kući, ovde pored, nekada držala školu za tkanje i šivenje, a kod nje su dolazile žene iz sela i učile. Njen muž, a moj pradeda Slavko je umro veoma mlad, u trideset i nekoj godini. Svi su je mnogo voleli, jer nije nikad razmišljala o tome da ode odavde sa decom“, priča Jelena čija porodica pamti osam generacija Božića (do kurlebala).
„Da spomenem i moju vrednu navrbabu Nevenu. Njen muž Svetozar je povredio nogu u ratu i nije mogao da radi. A pošto smo ovde uvek imali dosta kopriva, ona je gajila ćurke, prodavala ih za zlatnike i kupovala parče po parče zemlje. Ona je kupila i Carevac – deo imanja koji ima nepresušan izvor vode, odakle se godinama snabdevaju brojne porodice iz sela.“
Pored Filološkog fakulteta, Jelena je završila i najpoznatiji kurs u Australiji, kurs Džofa Lutona i dobila zvanje diplomirane dizajnerke permakulture.
Trenutno je na studijama za viši nivo, kako bi uskoro postala učiteljica permakulture.
A do tada, zainteresovanim ljubiteljima permakulure organizuje radionice na imanju Mamin gaj u Gornjoj Trešnjevici u trajanju od nekoliko dana, na kojima gostuju inostrani predavači, stručnjaci u svojim oblastima.
„Oni su došli da nauče šta je to permakultura i da vide kako se postavlja organska bašta.“
„Polovina učesnika već ima baštu, koju žele da nastave da rade organski, samo ih interesuju dodatne tehnike, kako se šta sadi, kako se pravi vruć kompost za 20 dana od raznog organskog otpada“, objasnila je Jelena za Priče sa dušom.
Polaznici radionice su isprobali i eksperimentalne organske načine regeneracije zemlje, među kojima je i sintropska poljoprivreda.
„To znači da se sve što je na dohvat ruke koristi da se poboljša zemljište. Recimo, iskopa se leja i u nju se ubaci staro drveće, sve se zatrpa, doda se kompost, napravi se malč i posadi miks različitih biljaka, začinskog bilja, žbunja, drveća“, ispričala je Jelena.
Etika kojom se permakultura vodi u svojoj srži je: briga o zemlji, briga o ljudima i pravedna raspodela svih dobara, odnosno prinosa koje ostvarimo. To mogu biti i nematerijalne stvari kao što su naše znanje, ljubav prema prirodi, odnosno sve što naučimo.
„Ona je i vraćanje u prošlost, vraćanje na stara znanja koja su naši preci koristili kada nisu imali ekspanziju industrijalizacije, koja je razdvojila ljude i prirodu. Permakultura pokušava da obnovi taj odnos.“
„Po sintropskom načinu, ako želite jednu njivu jednog dana da pretvorite u šumu, vi možete u da nju prvo posadite jedan hrast, pa onda luk, da izmešate vrste tako da svaka biljka ima podršku druge vrste kroz različite faze rasta. I permakultra sama po sebi predstavlja regeneraciju i održivost na duge staze.“, rekla je Jelena i osvrnula se na povezanost ove teme sa načinom na koji su njeni preci obrađivali zemlju.
„U jednom delu imanja imamo krušku pored jabuke, a nedaleko odatle i šljivu. Verovatno je tu nekada bilo i višegodišnjeg povrća. Tu su i orah, lipa i dosta samoniklog drveća, zbog čega se taj deo zove mali gaj, odnosno mala šuma, šumarak koji teži ka tome da postane šuma.“
„Od prababe i pradede je ostalo mnogo stabala voća, a meni je zbog vretenastog oblika, najzanimljivija madžarka stara više od 100 godina.“
„Imamo i stare kruške kaluđerke, stare sorte jabuka, od crvenih i šarenih kojima ne znam ime do šljive požegače i brojnih oraha, samoniklog hrasta, gloga, zove, šipurka.“
Jelena je na nasleđenom imanju provela detinjstvo. Ovde je često dolazila sa majkom, koja je mnogo volela ovaj kraj, a tu su brale lipu i skupljale orahe i jabuke.
U školi u Gornjoj Trešnjevici je pohađala prva dva razreda, a zatim se sa porodicom preselila u novu kuću u Aranđelovcu.
Sada, posle mnogo godina, na putu je da se sa suprugom definitivno preseli u selo.
„Počeli smo obnovu kuće i uradili smo nov krov. Celog leta ćemo živeti ovde i raditi, bez obzira na to što kuća nije poputno komforna, želimo da osetimo zemlju i imanje. Kada je reč o permakulturi, za sada ne možemo da živimo od nje. Kao što sam rekla – sama permakultura propoveda sprovođenje sporih rešenja, jer po onoj staroj „sve što je brzo, to je i kuso“.
Jelena i Rik planiraju da u Trešnjevici proizvode hranu i da drže radionice. Ovog leta će pokušati da nakaleme stare sorte, a neke da uzgajaju iz semena.
Riku se mnogo dopada ovaj kraj, pogotovo jer su se i njegovi preci u Holandiji bavili stočarstvom, dok je deda imao mnogo ovaca.
Iako se školovao za menadžment i brending u kulturi, čime se sada i bavi, Rikov san je da i on jednog dana ima svoje stado ovaca.
„Od 2021. smo u Srbiji, a ja sam tokom korone shvatila da želim da se vratim ovde i da iskoristim permakulturu za taj moj način življenja koji mi više nije prijao tamo. Iako smo živeli u predivnom Antverpenu i imali sve što nam je bilo potrebno, ipak nas je imanje u Gornjoj Trešnjevici više privuklo“, rekla je Jelena na kraju Priče sa dušom.
Instagram Mamin gaj na kojem su informacije u budućim radionicama kod Jelene i Rika na selu, pronađite OVDE, a njihov sajt na sledećem linku.
Autor teksta i fotografija: Nenad Blagojević; Tekst je dozvoljeno preneti na drugi sajt uz objavu izvora i linka ka sajtu www.pricesadusom.com i uz potpis fotografa.
- U Aranđelovcu otvoren helidrom u vinariji Tarpoš
Broj privatnih letelica u svetu raste, a cene ove vrste prevoza postaju sve pristupačnije.
Uživanje u predelima i prirodnim lepotama iz vazduha postaje novo turističko iskustvo, koje od sada mogu imati i posetioci Šumadijskog vinogorja.
Izgradnjom helidroma koji je juče svečano otvoren u vinariji Tarpoš, uživanje u lepotama šumadijskog kraja podignuto je na viši nivo. Helidrom će u narednom periodu biti dodatno opremljen i uređen, a Aranđelovac će na taj način zauzeti mesto na mapi regionalnih (nadamo se i evropskih) sletališta za helikoptere i srodne letelice.
Takođe će biti na raspolaganju gradu za hitne slučajeve spašavanja života.
Verujemo da će u bliskoj budućnosti ova vrsta transporta biti sve atraktivnija za turiste i poslovne ljude koji provode svoj odmor ili organizuju događaje u Aranđelovcu i vinariji Tarpoš.
- Vinarija Tarpoš izabrana za vinariju godine
U beogradskom hotelu Radisson Collection sinoć su, među mnogobrojnim zvanicama zaljubljenika u vino, vinara i ugostitelja dodeljene godišnje nagrade magazina Vino & Fino.
Vinarija Tarpoš iz Aranđelovca odabrana je kao vinarija 2023. godine za izuzetan kvalitet vina, izvrstan nastup i uspeh na tržištu.
Prenosimo deo teksta:
Na jednom od najlepših mesta u vinskom delu Šumadije smeštena je vinarija Tarpoš, na potesu Vrbica, doslovno iznad Aranđelovca, utopljena u zeleno more vinograda na brdima sa kojih pogled puca prema Bukulji i Venčacu.
Na tom mestu, u poslednjih par godina u toku je prava mala revolucija, zahvaljujući kojoj vinarija Tarpoš živi svoj novi život, na zadovoljstvo svih ljubitelja vina. Njihov beli sovinjon u poslednje dve berbe oduzima dah i verno svedoči koliko su šumadijska zemlja, njen krečnjak i glina, pogodni za ovu sortu, baš kao i za merlo.
Proizvodnju potpisuje sigurna ruka enologa Jelene Živanović, koja je vešto usmerila sva vina u pravcu kvaliteta i autentičnosti. Zato su i nanizali pregršt medalja za svoj dosadašnji rad. Njihov restoran je najpoznatije vinsko – ugostiteljsko mesto u Šumadiji, ne samo zbog mesta na kom se nalazi i udobnog ambijenta, već najpre zbog izuzetno visokog nivoa usluge i kontinuiteta kvalitetne i ukusne hrane.
Svoje etikete su redizajnirali i oživeli, zaokružili portfolio i nastavili dalje: uskoro očekujemo njihov prvi malbek, prvi prokupac, prvo slatko vino i prvi penušavac. Korak po korak, vinarija Tarpoš u nekoliko poslednjih godina pokazala je kako se promišljeno gradi reputacija u vinskom svetu i šta znači imati viziju u ovom poslu.
Zato je Tarpoš vinarija 2023. godine u izboru magazina Vino & Fino.
Kompletan tekst i ovogodišnje dobitnike u drugim kategorijama možete pogledati na sajtu magazina Vino & Fino.
- U Aranđelovcu se gradi Bekatown, novi moderan rezidencijalni kompleks
Na 5 minuta od centra Aranđelovca, na mestu aranđelovčanima dobro poznate fabrike Šamot, nalaziće se moderan rezidencijalni kompleks – Bekatown.
Naselje će se prostirati na preko 200 000 kvadratnih metara, od čega će preko 7.5 hektara biti prekriveno uređenim zelenim površinama.
Koncept je poluzatvorenog tipa sa profesionalnim obezbeđenjem, održavanjem i sistemom video nadzora.
Kompleks nudi 188 kuća različitih tipova, struktura i enterijera. Površine ovih kuća će biti od 132 do 346 kvadrata. Kuće će biti opremljene najsavremenijom tehnologijom.
Naselje će posedovati i 8 lamela sa 356 stanova.
Planiran je i Fortuna supermarket, kao i pešačka zona sa mnoštvom restorana, kafića i prodavnica. Postojeći dimnjak nekadašnje firme Šamot će biti zadržan kao jedan od centralnih obeležja kompleksa.
Izgradnja počinje u proleće 2024. godine, a više informacija možete saznati na sajtu www.bekatown.rs
Više o kompleksu Bekatown pogledajte u sledećem video snimku.
Izvor: Bekatown
- 50 mesta koje svaki turista u Aranđelovcu treba da poseti – Moderan vodič kroz Šumadiju
Nakon dva rasprodata tiraža u više od 1.000 primeraka u knjižare širom Srbije stiglo je drugo, dopunjeno izdanje turističkog vodiča „Najlepša mesta za odmor u Šumadiji“.
Reč je o prvom modernom vodiču kroz Šumadiju u kojem je autor Nenad Blagojević, novinar i turistički vodič, odabrao 50 najlepših mesta u Aranđelovcu i Topoli i predstavio ih široj javnosti.
Knjiga je namenjena putnicima koji žele samostalno i natenane da upoznaju lepote šumadijskog kraja, da se odmore na selu i nadišu se svežeg vazduha, da probaju domaću hranu, ali i da vide istorijske destinacije i manastire i crkve među brdima i dolinama.
Tu su i skrivena gradska mesta Aranđelovca i Topole, kao i restorani sa tradicijom, kafane o kojima se priča, umetnički ateljei, kuće sa bazenom, staze za šetnju i mnoge druge destinacije koje je autor pronašao putujući po Šumadiji i pišući tekstove za svoj portal Priče sa dušom.
„Novo izdanje vodiča je osveženo brojnim vinarijama, kojih je sve više u Aranđelovcu i koje su sve traženije među turistima. Tim povodom smo na naslovnu stranu knjige stavili sliku pogleda iz Tarpoša, koji puca na vinograde i na Venčac u daljini. Prateći zahteve modernog turiste pažnju smo posvetili i smeštajima sa bazenom, seoskom turizmu i svim lokalitetima na kojima se gosti mogu odmoriti u miru i van gradske buke. Nismo zaboravili ni istorijske i verske lokalitete po kojima je Aranđelovac nadaleko poznat“,
rekao je Nenad Blagojević za portal Vidi Aranđelovac i dodao da se u ovom priručniku nalaze i saveti lokalaca iz Aranđelovca i Topole, koji su mu otkrili svoja omiljena mesta kojih nema na mapama turističkih agencija.„Kao neko ko potiče iz ovog kraja i ko se godinama bavi turizmom, rešio sam da detaljnije istražim ovaj kraj i da turistima iz velikih gradova ponudim Šumadiju na drugačiji, moderan način, kao novu egzotičnu destinaciju. Skoro u svakom selu u Aranđelovcu našao sam nešto zanimljivo, jer sam putujući od Bukulje i Kosmaja, do Venčaca i Rudnika, posmatrao Šumadiju očima turiste“, rekao je Nenad.
Vodič „Najlepša mesta za odmor u Šumadiji“ se po ceni od 770,00 dinara prodaje u Info-centru Turističke organizacije Aranđelovca, u Zadužbini kralja Petra Prvog na Oplencu (crkva, Petrova kuća i Karađorđev grad), u restoranu Tarpoš, u hotelu Oplenac i u knjižarama Delfi – Laguna u Beogradu, Gornjem Milanovcu, Jagodini, Kragujevcu, Nišu, Novom Sadu, Somboru, Subotici, Valjevu, Zrenjaninu, Čačku i Šapcu, kao i u onlajn prodavnici na sajtu Priče sa dušom.
Izdavač je marketinško-turistička agencija „Blagojević media doo“ iz Aranđelovca.
- Elektronske cene u Fortuna Beko marketu
U korak sa razvojem pametnih rešenja koje doživljavamo u svim aspektima života, Fortuna market uveo je još jednu novinu u svom poslovanju – Elektronske cene.
Elektronske cene predstavljaju novi korak u pravcu digitalizacije poslovanja Fortuna marketa. Značajno automatizuju i olakšavaju komunikaciju i rad sa kupcima, a nivo greške se svodi na minimum.
Za sada u pilot projekat fazi, elektronske cene bazirane su na bežičnoj E-ink tehnologiji koja omogućava izmenu cena iz centralnog sistema marketa uz minimalno angažovanje zaposlenih u prodavnici.
Osim toga, omogućavaju napredne servise u budućnosti, s obzirom da svaki cenovni tag poseduje NFC i Bluetooth tehnologije koje mogu pružati dodatne informacije i iskustvo za kupce.
Npr, ukoliko je ta opcija aktivirana, kupac može na ceni videti stanje određenog proizvoda u magacinu, a koje se osvežava u realnom vremenu.
Mogućnosti povezivanja elektronskih cena sa mobilnim telefonima u budućnosti će biti velike. Primera radi, prislanjanjem telefona elektronskoj ceni na polici vezanoj za proizvod kupci bi mogli pogledati u sekundi da li je neki proizvod postan ili ne.
Ono što je naročito važno kod ove tehnologije jeste ušteda energije i papira, koji su preduslov za prelazak na sve „zelenije“ poslovanje kakvo se od društveno odgovornih kompanija kakva je Fortuna market očekuje.
Fortuna Beko je prva prodavnica u okviru Fortuna marketa u kojoj se prešlo na novu tehnologiju, i koja je u fazi testiranja.
- Od 01. februara promenjene cena parking usluga u Aranđelovcu
Na osnovu zaključka Opštinskog veća od davanju saglasnosti br. 06-935/2022-01 – 3 od 27.12.2022. godine na cenovnik usluga korišćenja javnih parkirališta, JKP „Zelenilo Aranđelovac“ od 01.02.2023. primenjuje nove cene na pojedine usluge korišćenja javnih parkirališta i to:
- I zona – Parking karta za prvi sat parkiranja – 50 dinara sa PDV – om;
- I zona – Parking karta za drugi sat parkiranja – 62 dinara sa PDV – om;
- II zona – Parking karta za jedan sat parkiranja – 36 dinara sa PDV – om;
- II zona – Parking karta za celodnevno parkiranje – 250 dinara sa PDV -om;
- III zona – Parking karta za jedan sat parkiranja za putničke automobile – 55 dinara sa PDV – om;
- I,II,III – zona – Parking nalog za putničke automobile zbog neposedovanja parking karte ili prekoračenja dozvoljenog vremena parkiranja – 1000 dinara sa PDV – om;
Troškovi komercijalnih intervencija na teritoriji grada – 3000 dinara sa PDV-om;
Troškovi komercijalnih intervencija van teritorije grada – 3000 dinara sa PDV-om + 50 dinara/km.
Cene ostalih usluga ostaju nepromenjene.
U sistem parkiranja ulaze i parking kod Sportskog centra i parking kod Specijalne bolnice za rehabilitaciju „Bukovička Banja“.
Izvor: RTV Šumadija
- Aranđelovac dobija novi tržni centar u Južnoj industrijskoj zoni
Na više od 10.000 m2 biće 14 lokala, kao i prostor za održavanje manifestacijaNiksen real estate iz Beograda planira da izgradi tržni centar sa restoranom i autopraonicom u Aranđelovcu.
– Lokacija predmetnog projekta udaljena je na oko 5km istočno od centra Aranđelovca, smeštena u Južnoj industrijskoj zoni, uz državni put IIB reda 368, Aranđelovac-Banja-Topola, između Ciglane „Univerzum“ i štamparije „Zapis“ – navedeno je u urbanističkom projektu koji je izradio Projektni biro Plan iz Aranđelovca.
U okviru objekta je planirano 14 prodajnih prostora-lokala različite površine, sa magacinskim prostorima i toaletima. Planiran je administrativni prostor sa dve kancelarije, salom za sastanke, čajnom kuhinjom i magacinskim prostorom, ženski toleti, prostor za povijanje beba, toalet za invalide i muški toaleti. Pristup korisnicima centra do toaleta je predviđen preko pasaža. Ulazi u magacinske prostore su planirani sa obodne saobraćajnice, koja prati gabarit objekta.
Pročitajte ceo članak na portalu eKapija ovde.
- Planirana izgradnja solarne elektrane u Aranđelovcu
Preduzeće Sunray Energy doo Beograd, planira da u opštini Aranđelovac, u KO Gornja Trešnjevica izgradi solarnu elektranu kapaciteta 990 KW.
Kako se navodi u urbanističkom projektu koji je obradio studio Projektura iz Beograda procenjena vrednost investicije iznosi 117.950.000 dinara (oko milion EUR).
Idejno rešenje za izgradnju fotonaponske elektrane je izradio Projektni biro i usluge AL&SA.U sklopu elektrane potrebno je predvideti sledeće sadržaje:
- Polje solarnih panela postavljenih na metalnu konstrukciju izdignutu od terena tako da se zemljište ispod panela može održavati, kao i da bude iskorišćen maksimalan potencijal sunčeve energije za konkretnu lokaciju.
- Pristupne saobraćajnice, za prilaz i održavanje panela i trafostanice. Ove saobraćajnice su koridori za prolaz mehanizacije za održavanje, sa završnim zastorom od tucanika ili zemljani putevi propisane nosivosti u zavisnosti od karakteristika terena.
- Trafostanicu tipa MBTS u kojoj se proizvedena energija transformiše na naponski nivo predviđen za upuštanje u mrežu elektro-energetskog sistema Srbije.
- Kablovski razvod između solarnih panela i trafostanice, kao i između trafostanice i priključnog postrojenja za puštanje u mrežu elektro-energetskog sistema Srbije.
Zemljište u okviru obuhvata ovog urbanističkog projekta se nalazi u jugoistočnom delu administrativnog područja opštine Aranđelovac istočno od državnog puta II Б reda br.367, Aranđelovac-Donja Šatornja i u vlasništvu je investitora.
(Foto: Printscreen/Urbanistički projekat/Projektura) U sklopu kompleksa se pored „solarnih polja“ nalaze još i pomoćni (prateći) objekti, odnosno oprema potrebni za funkcionisanje solarnog parka i to su:Invertor –pretvarač napona. Ovo je uređaj koji jednosmerni napon proizveden u solarnim panelima, pretvara u naizmenični.Trafostanica u kojoj se proizvedena električna energija u solarnom parku podiže na naponski nivo od 10 (20) kV koji je moguće upustiti u mrežu prema uslovima nadležnog preduzeća za distribuciju električne energije.
Fotonaponski paneli se postavljaju na konstrukciju predviđenu za montažu solarnih panela na zemlji, pod uglom od oko 23 stepena u odnosu na horizontalnu ravan i orijentisanu ka jugu. Ukupan broj FN panela je 2.184, pojedinačne instalisane snage 580 Wp. Ukupna instalisana DC snaga u FN panelima je 1266,72 kWp, pojašnjeno je u UP koji će biti izložen na javnu prezentaciju do 20. novembra.
Izvor: eKapija/S.T.
- Otvoren moderni salon nameštaja BorCo
Salon nameštaja „Borco“ ovog meseca puni 20 godina poslovanja, a 24. oktobra je, za kupce koji planiraju da opreme svoj dom ili poslovni prostor, simbolično obeležio i otvaranje proširenog i osavremenjenog prostora u Zanatlijskoj ulici.
Sa preko 1.500 m2 izložbenog prostora pokriven je kompletan asortiman nameštaja od dnevnih boravaka, spavaćih soba, trpezarija, predsoblja sa brendovima najeminentnijih domaćih proizvođača.
Pokloni
Kao simboličan poklon povodom 20 godina poslovanja svi kupci u BorCo salonima dobijaju tabure, a za one koji obave kupovine od preko 10 000 dinara, postoji mogućnost i učestvovanja u nagradnoj igri gde se dobija ugaona garnitura Verona, čija je vrednost 75 000 dinara.
Ugaona garnitura Verona, foto: Drvoteks Popusti
Kao posebna pogodnost povodom otvaranja novog prostora, do 31. decembra 2022. važiće i popusti uz kupone do 40% na određene artikle, i 5% na celokupan asortiman.